Informace o bylinkách na zvýšení tvorby mléka

 

 

 je možné, že některé  léčivé byliny pomáhají zvyšovat  tvorbu mléka. Existuje více léčiv, které zjevně zvyšují tvorbu mléka a tedy i některé léčivé rostliny a byliny mohou obsahovat podobné účinné látky, které mají potenciál zvyšovat tvorbu mléka. Téměř každá země má nějakou bylinku, léčivou rostlinu anebo potravinu či nápoj o kterých se traduje, že zvyšují tvorbu mléka. I léčivé rostliny mohou mít vedlejší účinky. Léčiva z přírodních zdrojů jsou  vždy jen léčiva a neexistuje 100% bezpečný lék. Naštěstí z hlediska dítěte není při jejích užívání důvod k obavám. Je vysoce nepravděpodobné, aby miminko mělo vedlejší účinky v důsledku toho, že matka užívá bylinky. Dva prostředky, které mohou zvyšovat tvorbu mléka  jsou koření s názvem  pískavice – neboli řecké seno a byliny s názvem benedikt lékařský. Existují studie (seznam některých najdete v originálním znění  tohoto článku), které dokazují, že pískavice a benedikt lékařský mohou zvyšovat tvorbu mléka, což je pro ženy,  jejichž děti nezískávají dostatečné množství mléka z prsu významné a povzbuzující, protože jim to umožňuje pokračovat v kojení  v situacích, kde by jinak musely dokrmovat anebo by přestaly kojit  a přešly by na umělou výživu. Vyhnout se použití umělé výživy, pokud je to možné, je důležité, protože používání umělé výživy přináší rizika. Kromě toho pískavice a i benedikt zlepšují trávení a ženy si je pochvalují z hlediska příjmu vlákniny nebo udržování stabilní hladiny cukru v krvi. Pískavice je koření, které se v mnoha zemích světa používá do jídla (například jako součást kari koření), kojící ženy toto koření i ve velkém množství v jídle konzumují a jejich miminka nemívají problémy při konzumaci takového jídla ze strany matky.

Dávkování bylin při zvyšování tvorby mléka je:

Pískavice – řecké seno: 3 kapsle 3 krát denně (pokud je v jedné kapsli 610 mg účinné látky)

Benedikt lékařský: 3 kapsle 3 krát denně (pokud je v jedné kapsli 500 mg  účinné látky)   

Kde si můžete bylinky koupit?

Jestli skutečně potřebujete bylinky užívat se poraďte s laktační poradkyní, která vám také sdělí, na  kterých místech ve vašem městě se kapsle s bylinkami prodávají (například v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou), případně si je můžete koupit přes internet. Tyto kapsle vyrábí více firem, některé z nich mají na obale napsáno, že je nesmí užívat kojící matky, jiné mají uvedeno, že se užívají na zvyšování tvorby mateřského mléka během kojení. Všechny druhy těchto kapslí můžete během kojení užívat. Věta na obalu, která kapsle kojícím matkám nedoporučuje, je v první řadě ochrana výrobce a do mateřského mléka se z těchto bylin dostává jen nepatrné množství a proto je mohou užívat i kojící matky. Někteří výrobci na obale udávají nižší dávkování – důvodem je, že běžné dávkování je určeno na jiné účely použití bylinek, na použití ke zvýšení tvorby mléka užívejte 3 kapsle 3krát denně.

 

Pokud si budete kupovat kapsle pískavice a benediktu, kupte si kapsle, ve kterých je samostatně  pískavice a samostatně benedikt lékařský. Kapsle, které kombinují  různé bylinky mají většinou mnohem nižší množství účinných látek.

  • Pískavice a benedikt lékařský pravděpodobně fungují lépe, pokud je užíváte společně, ne jen jedno z nich.
  • Pískavice a benedikt lékařský účinkují rychle. Pokud budou skutečně fungovat, účinek obvykle pocítíte již do 12 až 24 hodin od začátku užívání. Pokud ne, tak pravděpodobně nezaúčinkovaly nebo neužíváte dostatečné množství a je potřeba zvýšit dávkování. Jak poznáte, že užíváte dostatečné množství pískavice? Pískavice má specifickou vůni. Pokud ji na sobě necítíte, neužíváte jí dost pokud berete 3 kapsle 3x denně.
  • Pískavice a benedikt lékařský pravděpodobně účinkují lépe v prvních pár týdnech po porodu než později, opravdu nejlépe účinkují v prvních pár týdnech po porodu. Některým ženám však zabraly i mnoho měsíců po porodu.
  • Znakem toho, že bylinky fungují a pomáhají zvyšovat tvorbu mléka je i to, že se žena začne potit, protože prs je modifikovaná potní žláza a pokud se žena potí, znamená to, že byl dosáhnut požadovaný efekt.
  • Vůně pískavice (moringa  a benedikt nemají specifickou vůni) je stejná jako vůně kari koření a pokud žena ze sebe cítí vůni pískavice, tak je to důkaz, že bere dostatečnou dávku pískavice. To že žena takto voní a zároveň , že je v prsu větší množství mléka, motivuje miminko, aby se lépe přisávalo, lépe pilo a ochotněji přijímalo prs. Pískavice je koření, které se v podobném dávkování, jak je zde uvedeno používá v mnoha zemích při vaření (jako součást kari koření)
  • Pískavice a benedikt lékařský  zlepšují trávení a podporují vyprazdňování díky obsahu vlákniny.
  • Jak dlouho máte pískavici a benedikt lékařský užívat? Poraďte se s laktační poradkyní. Nejlepší ukazatel je zlepšení kojení, pití miminka, jeho prospívání a všeobecná spokojenost. Pokud miminko dobře pije a vše je v pořádku, můžete bylinky vysadit. Můžete přestat užívat hned, když se kojení zlepšilo, anebo můžete s užíváním přestat postupně s tím, že každý den vysadíte jednu kapsli a podle toho, jak společně s poradkyní vyhodnotíte situaci s kojením.

 Další bylinky, kterou můžete zkusit je moringa olejová. Také se prodává v kapslích, tabletkách anebo jako prášek a můžete ji užívat podle doporučení na obalu nebo v dávce 3krát 3kapsle denně. Moringa zlepšuje výživový status ženy, protože obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a proteinů a v mnoha zemích světa se konzumuje jako jídlo. Moringa  podobně jako pískavice zlepšují výživu ženy, obsahují mnoho vitamínů, vápníku a jiných látek. S používáním koření, potravin a léčivých rostlin, jako například pískavice, benedikt a moringa v souvislosti s kojením jsou dlouhodobě celosvětové zkušenosti a v MAMILE máme s nimi zkušenosti již více než 10 let, nemluvě o zahraničních zkušenostech  ve všech zemích světa jako i ve studiích, které jejich účinek zkoumaly.

Mezi další byliny, které se používají na zvýšení tvorby mléka patří například alfaifa, spirulína, jestřabina, maliníkový list, fenykl, pivovarské kvasnice, kopřiva, šatavari  a pravděpodobně celá řada dalších. Některé čaje na podporu kojení mohou některým matkám pomáhat, ale nejsou dostatečné důkazy, které by podporovaly jejich užívání.