Příliš mnoho mléka

27.02.2015 18:59

Převzato z www.mamila.sk

U vysoké tvorby mléka jsou dva základní body, na které je třeba myslet:

 • možné kroky, které se dají podniknout pro ulehčení situace
 • opatření, která mají za úlohu zabránit problémům do budoucna. Toto je možná ještě důležitější než bod a).

Vysoká tvorba mléka se totiž často může v důsledku různých nevhodných opatření snížit a způsobit problémy, při kterých se miminko zlobí na prsu, odtahuje se, kašle a vyplivuje mléko, přisává se, následně prs pouští a pláče nebo prs odmítá úplně.

Snižovat tvorbu mléka proto není v těchto situacích řešením. Vysoká tvorba mléka se bude časem upravovat sama od sebe, strategie na její snížení mohou být z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní. Je zřejmé, že mokré tričko je nepříjemné, ale toto se postupně změní samo od sebe. Opravdu však není potřebné s tím dělat nic víc, než najít praktický způsob, jak to ještě nějakou dobu vydržet. Mezi praktické opatření, která mohou pomoci situaci jednodušeji zvládat, i když ani jedno z nich neřeší postatu problému, může patřit používání sběrných mušlí na zachytávání mléka (pozor, ne kloboučky!) anebo pohárku na zachytávání mléka při kojení, nošení vzorovaného oblečení, aby případně mléko nebylo příliš vidět, vystýlání postele ručníkem v noci atd.

Odsávat?

Mnoho maminek odsává mléko z důvodu obav ze zánětu prsu. Je dobré vědět, že zánět prsu nevzniká proto, že v prsu zůstává nevypité mléko. Není potřeba (a ani žádoucí) odsávat po kojení a už vůbec ne veliké množství mléka. Mnohem lepší je zkusit kojit miminko častěji, pokud má zájem, případně miminku při nalití prsů kojení nabídnout. Z hlediska nalévání prsů i z hlediska miminka je dobré, pokud se miminko kojí často. Pokud jsou prsy nalité a miminko je nakojeno, nemusíte paušálně odsávat – navíc odstříkávání může být vhodnější a jednodušší než odsávání. Odsávejte nebo spíše odstříkávejte jedině v případě, že je nalití prsů příliš silné a skutečně pociťujete jako nezbytné odstříkání malého množství mléka do úlevy. Vůbec to nemusí být po každém kojení. Řiďte se pocitem, který máte v prsech. Odstříkejte jen nezbytné množství tak, abyste pocítila úlevu.

 

Proč odsávání nebo odříkávání mléka u vysoké tvorby mléka pravděpodobně není správným řešením?

 1. Pokud budete odstříkávat mléko, může se tvorba mléka v důsledku odstříkávání dále zvyšovat celý problém se v konečném důsledku může zhoršit.
 2. Po odstříkání mléka může být tok mléka pro děťátko paradoxně příliš pomalý (v porovnáním s tokem mléka, který zažilo před tím – bez ohledu na to, že mu také nemusel vyhovovat) a dítě se může odtahovat a být nespokojeno i z toho důvodu, že nebude spokojeno ani s pomalým tokem mléka.

Jako lepší než odstříkávání se může jevit to, že po spuštění mléka necháte mléko jen volně vytéci, pokud je to skutečně potřebné. Jedna věc, která někdy funguje, aby neteklo mléko z druhého prsu při kojení, je hned po začátku kojení zatlačit na bradavku druhého prsu a držet ji stlačenou nějakou dobu.

Opatření, která mohou pomoci zvládat přílišnou tvorby mléka jednodušeji

Situace se nezlepší okamžitě, ale můžete zkusit udělat toto:

 1. snažit se o co nejlepší přisátí. U skutečně vynikajícího přisátí dokáže miminko omnoho lépe kontrolovat tok mléka i když je silný.
 2. Pokud mléko stříká, nechat ho vystříkat a následně miminko přiložit. Pokud je při čekání miminko nespokojeno, zkuste ho jemně houpat a utišovat.
 3. Důležité je, aby miminko bylo kojeno co nejčastěji s krátkými časovými odstupy ještě před tím, než v prsu bude příliš mnoho mléka. Největší těžkosti totiž způsobuje to, pokud miminko pije s většími časovými rozestupy, když je prs velmi nalitý.
 4. Úspěšnou strategií je snažit se, abyste co nejvíce vyprázdnily jeden prs před tím, než nabídnete druhý – to znamená sledovat, jestli miminko pije a pomoci mu „dopít“ prs stlačováním prsu. Na druhý prs ho můžete přeložit když na prvním prsu již nepije. Druhý prs tedy můžete nabídnout kdykoliv, když má dítě po dopití prvního prsu ještě zájem o kojení. Stlačování prsu je úspěšnou strategií u vysoké tvorby mléka.
 5. Kojit miminko ještě před tím, než je velmi hladové, protože tehdy bude mít větší trpělivost počkat než mléko přestane stříkat.
 6. Kojit miminko ještě před tím než se úplně probudí
 7. V celé situaci velmi pomáhá nošení miminka a společné spaní, protože oboje podporuje to, aby miminko nemělo příliš dlouhé přestávky mezi kojeními, což je v této situaci žádoucí.
 8. U vysoké tvorby mléka je dobré, pokud se nepoužívá dudlík, protože kromě jiného dudlík maskuje brzké projevy zájmu o prs a tak se dítě kojí, až když je již příliš hladové.
 9. Je dobré, aby miminko kromě stříkání mléka zažilo na prsu i pozitivní chvíle, takže je dobré jej nechávat usnout u prsu po tom, co se dobře napilo.