KOJENÍ V PRVNÍCH DNECH PO PORODU

Celý článek včetně podsložek si můžete z PDF formátu vytisknout zde

Jak užít a ne přežít první dny po narození miminka,

... které jsou pro nejednu maminku velmi náročné. Velmi nespokojené miminko a mnoho rad od zdravotníků, přitom každá jiná… Mnohdy to nechce mnoho, aby se čerstvá maminka dostala do velmi náročné psychické i fyzické situace. K této situaci ale nemusí dojít, pokud všichni budou respektovat základní potřebu novorozeného miminka, kterou je kontakt kůže na kůži se svojí maminkou a to nejen první hodiny po porodu, ale po celou dobu setrvání v porodnici a potom doma.

Ideální je, pokud je miminko ihned po porodu položeno nahé, jen jemně osušené, na nahé břicho svojí maminky, kde s ní po porodu získá nazpět kontakt, díky němuž budou zabezpečeny jeho základní tělesné funkce (tělesná teplota, srdeční činnost a dýchání) a bude se moci samo připlazit a přisát na maminčin prs. Pokud to miminko udělá samo bez jakékoli pomoci, může se přisát velmi dobře a přisátí by nemělo maminku bolet. V tomto důležitém procesu je miminko osídleno přirozenými bakteriemi z těla jeho maminky, což má zásadní vliv na pozitivní vývoj jeho imunitního systému pro celý život.

V případě, že se samopřisátí miminka bezprostředně po porodu nepodaří zajistit, o to důležitější je pro miminko a maminku, aby pokračovali v neustálém kontaktu kůže na kůži hned jak to bude možné na pokoji šestinedělí. Miminko na břiše maminky může odpočívat, spinkat, kojit se a seznamovat se se svojí maminkou a maminka tak jednoduše zajistí všechny jeho potřeby i když může zatím jen ležet, například po operativním porodu. Tímto si maminka zásadním způsobem posílí vědomí, že svému miminku dokáže poskytnou vše co potřebuje, aniž by musela vyvíjet zvýšené úsilí.

     Děťátko ví, že je se svojí maminkou díky tomu, že s ní má tělesný kontakt a že cítí její vůni. Jsou to jeho základní potřeby, které pokud jsou naplněny, zajistí další optimální vývoj mozku. Miminko, které spinká zavinuté v postýlce nepozná, že je se svojí maminkou i když je s ní v porodnici na pokoji šestinedělí. Proto je důležité, aby narozené miminko bylo se svojí maminkou v co nejužším kontaktu ideálně kůže na kůži na jednom lůžku. Tento postup doporučuje i světová zdravotnická organizace v deseti krocích k podpoře kojení: https://www.tensteps.org/step-7-successful-breastfeeding.shtml a mamince, který je kontakt s miminkem odpírán se může na tato doporučení odkázat.

Některá miminka po porodu ublinkávají plodovou vodu a možná delší dobu neprojeví zájem o kojení. To ale není důvod pro to, aby miminko nebylo se svojí maminkou v těsném kontaktu a aby mu bylo odpíráno kojení. Tato miminka se zkrátka přisají a nakojí v momentě, kdy o něj projeví zájem v těsné blízkosti svojí maminky.

Co nejvíce kontaktu s maminkou kůže na kůži je společný jmenovatel pro řešení všech starostí a trápení při narození miminka, jako je například:

  • miminko, které velmi pláče,
  • miminko, které spí a je těžké jej vzbudit,
  • miminko, které se kojí obtížně.

Co dále maminky v porodnici časo řeší je:

 

Přeji vám, abyste si první chvíle s vaším miminkem užily a vzpomínaly na ně s radostí, nikoliv s bolestí a proto stojí  za to vynaložit všechno úsilí k tomu, aby vaše děťátko od vás nebylo odloučené ani na malou chvilinku.

Všem doporučuji tuto krásnou knihu, ve které se dozvíte vše důležité co ke kojení potřebujete. V každé brněnské porodnici tato kniha je a maminky si ji mohou půjčovat.