Novorozenecká žloutenka

Pokud je kojení již od začátku dobře podpořeno samopřisátím, miminko může pít mléko od prvních okamžiků po narození. Často se ale maminkám říká, že ještě mléko nemají a čeká se na druhý, třetí den, což je veliký mýtus, který má za následek to, že tedy miminko první dny nepije dost mléka, neodchází první stolička nazývaná smolka, ve které se hromadí bilirubin, který vzniká přirozeným procesem rozpadu červených krvinek a který má odejít při dobrém kojení smolkou z těla miminka ven. Bilirubin se tak dostává zpět do krevního oběhu děťátka, jeho hladina tedy stoupá a je navržena léčba fototerapií.

Nejnovější vědecké poznatky potvrzují, že každé zdravé, donošené, dobře a plně kojené miminko má vyšší hladiny bilirubinu oproti miminku krmenému umělou výživou. Zvýšené hladiny bilirubinu tedy nejsou pro zdravé, donošené děťátko nijak nebezpečné. Nejnovější vědecké studie potvrzují, že bilirubin je pro tělo důležitým antioxydantem, který naopak pomáhá dítěti v boji s případnými patogeny, které mohou děťátko ohrozit v důsledku jiné nemoci. 

Každopádně nejlepší prevencí pro udržení fyziologických hladin bilirubinu, je dobré kojení hned od počátku, případně pomoc s kojením zajištěním správné polohy pro vynikající asymetrické přisátí, díky němuž dítě může získat co nejvíce mléka a stlačováním prsu.

Jestliže je vašemu miminku navržena fototerapie, je velmi důležité domluvit se sestřičkami, aby vám umožnili kojení kdykoliv o něj miminko projeví zájem s tím, že jeho pláč je velmi pozdní signál. V případě, že se vám toto nepodaří zajistit, hned, jakmile fototerapie skončí je nanejvýš důležité zajistit miminku co nejvíce kontaktu kůže na kůži společným ležením a nošením. Neprodleně kontaktujte šikovnou poradkyni při kojení, která vám pomůže zajistit co nejlepší polohu přisátí miminka, pomůže vám zhodnotit, zda-li miminko pije dost mléka, naučí vás děťátko nosit a kojit v šátku. Kontakt kůže na kůže pomůže miminku v synchronizaci spánku a bdění a tedy k dobrému kojení. Děti nejsou spavé v důsledku žloutenky, ale jsou velmi unavené z odloučení od maminky, kdy nekonečně dlouhé chvíle pláčí a jakmile se ocitnou v bezpečné náruči maminky, okamžitě usínají. Tyto děti se nejdříve musí na těle maminky (konečně v přátelském prostředí) dobře vyspat a potom se mohou dobře kojit.    

Doporučuji také přečíst tento článek.