Zavinování miminka...

22.10.2013 21:52

….se zdá být dobrým prostředkem k jeho zklidnění tak, jak to popisují mnohé publikace.

Ano, pokud se miminko dobře a pevně zavine, je „klidnější“, nerozhazuje ručkama, spí déle. Je to ale dobře? Nezapomeňme na velmi důležitou věc a to, že miminko - malé děťátko je nastaveno na neustálý kontakt se svojí maminkou a nepřetržitý přísun mateřského mléka tak, jak to příroda v celé dlouhé evoluci zamýšlela.

Co způsobuje zavinutí miminka? Zavinutí způsobuje separaci – oddělení od maminky. Dítě ale potřebuje být se svojí maminkou v tělesném kontaktu (soubor v PDF), protože jen maminka – její tělo, pomáhá děťátku regulovat nejen dýchání, srdeční činnost a tělesnou teplotu, ale hlavně bdění a spánek a přechody mezi těmito stavy. Pokud je miminko oddělené od svojí maminky - spí zabalené v postýlce nebo v kočárku, máme pocit, že spí "velmi dobře“ a hlubokým spánkem, který ale není pro miminko dobrý. Když maminka miminko rozbalí, miminko začne hned plakat a při kojení velmi mává ručkama a vzpíná se a tím je zajištění správné polohy pro přisátí pro maminku velmi obtížné.

Všimněte si také výrazu tváře dětí, které jsou spí zabalené v peřince a dětí, které spí v kontaktu kůže na kůži na hrudi svojí maminky. Je to neuvěřitelný rozdíl. Proto je velmi důležité děti nezavinovat a nebalit. Pokud miminko usne vyhřáté tělesnou teplotou na svojí mamince nebo u kojení je výborné jej „zachumlat“ do nějaké příjemné tenké dečky (materiálů je nepřeberné množství), plenky nebo do části oděvu maminky (tričko, župánek), kterou byla maminka s děťátkem přikryta. Dečka zajistí teplený komfort děťátku, které se samo výborně vyhřálo na těle svojí maminky. Miminko si pospí několik desítek minut (nikoliv hodin) tak, jak to v něm celá dlouhá evoluce nastavila a opět se přihlásí o kojení a ne jen proto, že má hlad, ale proto, že potřebuje cokoliv. Pokud miminko usne na těle maminky nebo v šátku, může blaženě spát déle a dokonce velmi dlouho po tom, co před tím spalo mimo tělo maminky a vlastně si tak nikdy pořádně neodpočinulo. Na těle maminky má zajištěno vše co potřebuje a maminka zachytí jemné signály probouzejícího se miminka a může mu opět nabídnout svůj prs. Tohle je velmi důležité pro miminka, která byla oddělena od svých maminek například kvůli fototerapii, u miminek, která se  nechtějí přisávat , která byla kojena přes klobouček a v situacích kdy maminku přisávání a kojení bolí.