Kdy dokrmovat?

Ještě před tím, než začnete miminko dokrmovat, poraďte se s poradkyní při kojení a najděte společný způsob, jak zvýšit tvorbu mléka. Odstraňte příčiny, kvůli kterým se tvorba mléka mohla snížit a udělejte všechny kroky pro to, aby se zvýšila. Pokud je dokrmování nezbytné, dejte přednost dokrmování přímo na prsu a zároveň s dokrmováním podnikněte kroky na zvýšení tvorby mléka tak, abyste dokrmování mohli odstranit. Pokud to situace dovoluje, tak udržení výlučného kojení je mimořádně důležité.

Čím dokrmovat?

Někdy se předpokládá, že dokrmování umělým mlékem je jediná možnost, ale není to tak. Zajímejte se o možnosti dárcovského mateřského mléka, díky němuž se můžete vyhnout použití umělého mléka. Pokud chcete vědět, proč je mateřské mléko tak důležité, podívejte se na složení mateřského mléka v porovnání s umělým.

  1. Pokud má Vaše miminko jen jeden, dva nebo tři dny, tak na to, aby vypilo potřebné množství mléka ve většině případů stačí jednoduché úpravy kojení. V prvních dnech miminka pijí maličké množství mléka, protože se rodí s malým žaludkem. A pokud je dokrmování opravdu nezbytné, tak je třeba v první řadě zvážit možnosti dokrmování vlastním odstříkaným mlékem nebo dárcovským mateřským mlékem, a v případě, že obě možnosti nejsou k dispozici, tak 5% roztokem glukózy. V prvních dnech se použití umělého mléka dá vyhnout a je důležité, aby se tak stalo!
  2. Pokud má Vaše miminko více než 4 měsíce a vy potřebujete dokrmovat, místo umělého mléka použijte normální jídlo. V tomto věku je běžné, čerstvé jídlo mnohem lepší než umělé mléko. Jestliže dokrmujete umělým mlékem, začněte ho nahrazovat jídlem. Příkrmy v tomto věku můžete podávat lžičkou nebo prstem.
  3. Po 6.měsíci nepotřebuje miminko, které papá dostatečné množství dostatečně rozmanitých potravin, žádné umělé mléko.

Jak dokrmovat?

Nejlepší způsob jak dokrmovat je přímo na prsu – laktační pomůckou. Proč?

  • Protože miminko se učí kojit kojením.
  • Protože maminka se učí kojit kojením.
  • Protože z pohledu miminka je miminko stále na prsu.
  • Protože miminko i navzdory dokrmování pije stále na prsu.
  • Protože miminko se učí zlepšovat pití na prsu a neučí se jiné způsoby sání. Není třeba používat láhev.

Přečtěte si článek o tom, proč na dokrmování nepoužívat láhev.

Co je to laktační pomůcka?

Díky laktační pomůcce můžeme miminko, které se přisává, jednoduše  dokrmovat na prsu maminky. Nezapomeňme, že děti se učí kojit kojením! Malá sklenička umožňuje jednoduchou manipulaci. Skleničku maminka může držet v podpaží, vsunout si ji do podprsenky, nebo vsunout mezi sebe a děťátko.Vejde se do ní ideálně 45ml mléka. Do víčka od skelničky je potřeba udělat otvor ostrým nástrojem a provléci tenkou cévku CN-O1. Děťátku pomůžeme se dobře přisát na prs a tenkou cévku vsuneme koutkem úst děťátka a posuneme cévku mezi rty a tkáň prsu maminky. Jakmile děťátko začne sát, mléko si ze skleničky vytáhne. Pokud se to nedaří, je miminko špatně přisáté a je potřeba udělat všechny kroky pro vynikající, asymetrické přisátí. Na konci cévky je uzávěr, který je potřeba otevřít a odstřihnout, aby nezabraňoval toku mléka. Cévka se udržuje v čistotě tak, že na konus nasadíme stříkačku a propláchneme cévku horkou vodou. Cévku nevyvařujeme a používáme ji 4 dny, poté vyměníme za novou. Skleničku s víčkem můžeme vyvařovat. 

Skleničku můžeme také použít ke krmení miminka pohárkem (skleničkou), pokud se nepřisává. 

Laktační pomůcku mám vždy u sebe a pokud ji maminka potřebuje, může si ji ode mne rovnou koupit. Stejně tak cévky do zásoby.

Laktační pomůcku si můžete také objednat zde. Ráda Vám ji  zašlu poštou. 

Používání laktační pomůcky je skutečně jednoduché a zatím ji zvládla každá maminka. Některé maminky s laktační pomůckou manipulují lépe, než já sama :-).

Laktační pomůcka se dá také jednoduše použít při dokrmování dvojčátek, pokud je to potřeba. Z jedné skleničky se vyvedou dvě cévky a nebo se použijí dvě skleničky.

Skleničku můžete umístit do praktického závěsu, který pro vás po večerech háčkuji.