Dítě toho moc nesní

Převzato z www.mamila.sk

Mnoho maminek se snaží zvýšit množství příkrmů tím, že dítěti dávají do příkrmů své odsáté mateřské mléko. Toto je zbytečné, protože dítě má ze stravy získávat jiné jídlo a mateřské mléko je nejjednodušší získat přímo z prsu.

Mnoho dětí v prvních měsících zavádění příkrmů nesní reálně veliké množství jídla. Je to tak v pořádku. Miminka se zpočátku teprve jen učí jíst jídlo a je normální, že kojení tvoří drtivou část jejich celkového příjmu potravy. Stále kojte tak, jako doposud. PŘÍkrmy se ke kojení PŘIdávají, nemají tedy za úkol snižovat počet kojení nebo zájem děťátka o kojení. Klidně miminko kojte jako doteď, na požádání, kdykoliv chce. Hodně dětí se v tomto věku kojí i v noci velmi často anebo ještě častěji než před tím. Příkrmy většinou neovlivňují  počet nočních probuzení – naopak, někdy jejich počet ještě stoupne. Děťátko se bude učit jíst postupně, nenuťte ho do jídla, dejte mu jídlo ochutnávat, brát do ruky, olizovat, nechejte ho vybírat si z vašeho talíře to, na co má chuť. Doba, ve které děti začnou jíst větší množství příkrmů je různá pro různé děti. Hlavní otázka je, jestli Vaše miminko prospívá. Protože většina dětí, které jsou v prvních měsíců zavádění příkrmů dobře kojeny a zároveň jí trochu příkrmů, prospívá dobře a postupně se později rozpapají více. Není vhodné je do jídla nutit ani se nemusíte trápit.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte, co to přesně znamená, napište na dojcenie@mamila.sk