Dlouhodobé kojení

Cucání prstíků

15.10.2013 19:10
Synovi bude za týden jeden rok a od zhruba tří měsíců si cucal prostředník a prsteník pravé ruky. Hned v začátcích jsem zaznamenala, že se jedná o zlozvyk a také jsem řešila, jak se ho hned v počátcích zbavit.  V té době, a asi ani později, jsme na to však nebyli ani jeden připraveni, a...

Dlouhodobé kojení

Korespondence s kamarádkou:

 

Ahoj Pavlínojá jsem dnes měla dost nepříjemný zážitek ohledně kojení Natálky, podělím se s tebou, třeba tě to pobaví nebo spíš rozpláče. Víceméně se snažím debatám o kojení vyhýbat, ale když mě jedna dávno nekojící maminka oslovila, jak dlouho budu ještě kojit a já řekla - nejmíň do podzimu-hlavně abych předešla letním virům, vyloženě ji to vytočilo. Ještě s jednou mamkou se do mě tak pustily, že jsem se nestačila divit. Byla jsem opravdu překvapená, jak zastaralé názory mají v dnešní době vysokoškolačky o pár let mladší než já. V podstatě mě ani nepustily ke slovu, jen tam hystericky ječely, jedna přes druhou, že všechny ty argumenty o protilátkách jsou  blbosti. Obě kojily asi rok a shodly se krásně na tom, že rok je dostačující a kdo kojí déle - a teď se podrž-oslabuje tím dítěti imunitu! Hájily se tím, že všechny jejich známé kolem a kolem, které také po roce nekojí, mají naprosto zdravé děti a ty co kojí, nemocné.Opravdu mě to hodně překvapilo. Dohadovat se s někým na tohle téma mě nebaví, je to konec konců každého osobní věc, tak jsem radši odešla.  Nemůžu ale pochopit, co lidi tak dráždí na dlouhodobém kojení, co je tak vytáčí, že se chovají jak hulváti??vKamarádky Andrea kojila 3,5 roku a s nepochopením se velmi často setkávala ve Francii, kde v té době žila. Možná takových příběhů znáš spousty, já jsem z toho dnes ale opravdu měla šok.

S pozdravem M.
 

 

Ahoj M., to je mi velice líto. Toto je přesně ta situace, která potvrzuje, že je to velmi citlivé a kontroverzní téma a pro celou společnost. Informace, které referovaly Tvoje kamarádky mají bohužel většinou od lékařů, tedy od autorit. Je to pro ty ženy velmi smutné zjištění, že pravda je docela jiná. V podstatě to každá žena v hloubi duše ví a proto jsou reakce žen na dlouhodobé kojení jiných maminek někdy tak přemrštěné. Dotýká se to celé toho nejosobnějšího a nejdůležitějšího, co si žena po celý život nese. Reakce žen byla spíše obrana před bolestnou realitou, že ony se nechaly přesvědčit, aby kojení ukončily a často dokonce od zdravotníků, kteří by v první řadě měli kojení maximálně podporovat. Včera jsem měla výuku na fakultě a stejnou věc mi řekla jedna paní, která studuje porodní asistenci. Ukončila kojení svého děťátka ve dvou letech kvůli  tlaku okolí, které velmi obtížně nesla. Nyní, když jsme o tom se ženami hovořily, viděla jsem její oči plné lítosti. Chápu, že Tě to hodně mrzelo a bolelo. Ale ať je Ti útěchou, že Tvoje bolest přiměla další ženy nad věcí více přemýšlet. Děláme všechno pro to, aby ženy nacházely maximální podporu.  

 

Ahoj Pavlíno! Je opravdu potřeba něco s tou osvětou kojení udělat, ženy vůbec netuší o co přicházejí. Díky za odpověď, dlouho jsem nad tím přemýšlela a také si myslím, že to ty mamky v sobě nemají vyřešené. Mám teď novou doktorku a tu také překvapilo, že ještě kojíme, ale aspoň se chová slušně a nic mi nevnucuje a nevyvrací. Také mi řekla: „… jé-vy za námi vůbec nechodíte....“ (třeba nad tím aspoň zapřemýšlí, proč moje dítě nepotřebuje antibiotika). Horší je, že už nemám chuť do těch center chodit a takhle to asi uzavřou i ostatní pokrokovější mamky, zůstanou si se svým kojením doma. Zítra jdu zase na angličtinu pro mamky s mimi na Maják za američanama, tam se cítím fakt líp, kojí se tam úplně normálně. Možná je to v USA jiné než třeba ve Francii. Nevím, zajímalo by mě, jak je to jinde v Evropě. Ať se ti daří! M.